Term 2019-2022 (Present)

Mayor: ATTY. JOSECOR S. GEPOLONGCA
Vice-Mayor: PRIMITIVO D. CASTILLO

Sangguniang Bayan Members:
1. EMELYN P. TULAWE, Presiding Officer Pro-Tempore
2. ESTRELLA S. ZAPATOS
3. VANESSA LYN B. ATUY
4. OLIVER A. ROMERO, Floor Leader
5. MA. ROSELYN G. SECRETARIO
6. RICO V. JAMISOLA
7. REY L. ANUGON, Asst. Floor Leader
8. ALFREDO R. LABASTIDA

ABC President: MARIBEL C. OKAY
SK Federation President: PHIL A. SARAGA
IPMR: JOHNNY C. ANUGON, SR.

Secretary: WILFREDO Q. DOMPALES


Term 2016-2019

Mayor: FLORA L. VILLAROSA
ViceMayor: DAISY A. LIMBANG

Sangguniang Bayan Members:
1. RAUL P. DOMINISE, Presiding Officer Pro-Tempore
2. EMELYN P. ALUMBRE, Majority Floor Leader
3. VANESSA LYN B. ATUY
4. NADINE R. POLLESCAS, Minority Floor Leader
5. NORMA R. LABASTIDA
6. PRIMITIVO D. CASTILLO
7. MA. ROSELYN G. SECRETARIO
8. OLIVER A. ROMERO

ABC President:
ALBERTO J. BONGCAWEL –starts December session until August , 2015
JOSECOR S. GEPOLONGCA –starts December session until August , 2015
SK Federation President: PHIL A. SARAGA
IPMR: JOHNNY C. ANUGON SR.

Secretary:
MARCELO S. EGUANAN –Acting Secretary until Sept. 24, 2018
WILFREDO Q. DOMPALES -Resumed to Office – Sept. 25, 2018


Term 2013-2016

Mayor: FLORA L. VILLAROSA
ViceMayor: DAISY A. LIMBANG

Sangguniang Bayan Members:
1. NILO T. POLLESCAS, Presiding Officer – until February 23, 2015 session
2. NORMA R. LABASTIDA
3. PRIMITIVO D. CASTILLO
4. OLIVER A. ROMERO,
5. FELIZARDO I. GAYAPA, SR.
6. RAUL P. DOMINISE
7. RICO V. JAMISOLA
8. MA. ROSELYN G. SECRETARIO
9. EMELYN P. ALUMBRE– starts October 19, 2015 session

ABC President:
ALBERTO J. BONGCAWEL -until December 9, 2013 session
JOHNA GLENN B. ATUY –starts December 16, 2013 session until August 15, 2015
SK Federation President: JAZEL G. LIMBANG – until November 25, 2013 session

Secretary:
WILFREDO Q. DOMPALES –suspended effective September 13, 2015
MARCELO S. EGUANAN –Acting Secretary effective September 14, 2015


Term 2010-2013

Mayor: FLORA L. VILLAROSA
ViceMayor: DAISY A. LIMBANG

Sangguniang Bayan Members:
1. ESTRELLA S. ZAPATOS, Presiding Officer Pro-Tempore
2. NILO T. POLLESCAS, Majority Floor Leader
3. LIBERATO P. NALZARO,
4. SAMUEL G. BACULPO, SR.,
5. EPHRAIM O. MELINDO,
6. RAYMUND JAY P. SIASICO
7. VICTORIA S. KO, Minority Floor Leader
8. NORMA R. LABASTIDA

ABC President:
CAMILO B. LEDESMA -until December 2, 2010 session
ALBERTO J. BONGCAWEL –starts December 9, 2010 session
SK Federation President:
AIRYL KATHERINE JOY E. PAGE -until December 2, 2010
JAZEL G. LIMBANG –starts December 9, 2010 session

Secretary:
WILFREDO Q. DOMPALES
MARCELO S. EGUANAN


Term 2007-2010

Mayor: WILFREDO A. SIASICO
ViceMayor: OLIVER A. ROMERO

Sangguniang Bayan Members:
1. ESTRELLA S. ZAPATOS, Presiding Officer Pro-Tempore
2. ALBERTO D. CATIG, Minority Floor Leader
3. FELIZARDO I. GAYAPA, SR., Majority Floor Leader
4. NILO T. POLLESCAS
5. SAMUEL G. BACULPO, SR.
6. LIBERATO P. NALZARO,
7. RAYMUND JAY P. SIASICO
8. EPHRAIM O. MELINDO

ABC President:
DAISY A. LIMBANG -up to November 29, 2007 session
CAMILO B. LEDESMA -starts December 13, 2007 session
SK Federation President:
JANINA ELISE’ T. SIASICO -up to November 29, 2007 session
AIRYL KATHERINE JOY E. PAGE -starts December 13, 2007

Secretary: WILFREDO Q. DOMPALES


Term 2004-2007

Mayor: ABUNDIO A. SIASICO, JR.
ViceMayor: EPHRAIM O. MELINDO

Sangguniang Bayan Members:
1. OLIVER A. ROMERO, Presiding Officer Pro-Tempore
2. FELIZARDO I. GAYAPA, SR.
3. LIBERATO P. NALZARO
4. OLIVER B. ATAY, SR.
5. ESTRELLA S. ZAPATOS, Minority Floor Leader
6. INOCENCIO A. LIMBANG, Majority Floor Leader
7. SAMUEL G. BACULPO, SR.
8. RUDY S. DOMINISE

ABC President: DAISY A. LIMBANG
SK Federation President: JANINA ELISE’ T. SIASICO

Secretary: WILFREDO Q. DOMPALES


Term 2001-2004

Mayor: ABUNDIO A. SIASICO
ViceMayor: EPHRAIM O. MELINDO

Sangguniang Bayan Members:
1. OLIVER A. ROMERO, Presiding Officer Pro-Tempore
2. FELIZARDO I. GAYAPA, SR., Minority Floor Leader
3. NILO T. POLLESCAS
4. OLIVER B. ATAY, SR.
5. ELMA S. EDIAS
6. INOCENCIO A. LIMBANG, Majority Floor Leader
7. TOMAS C. LABASTIDA
8. RUDY S. DOMINISE

ABC President: DAISY A. LIMBANG
SK Federation President:
NOLLIE ANNE P. MONCAL –up to August 15, 2002 session
JANINA ELISE’ T. SIASICO –August 22, 2002 session

Secretary: WILFREDO Q. DOMPALES


Term 1998-2001

Mayor: ABUNDIO A. SIASICO
ViceMayor: EPHRAIM O. MELINDO

Sangguniang Bayan Members:
1. INOCENCIO A. LIMBANG
2. ELMA S. IDIAS
3. DESIDERIO A. ROMERO
4. NARCISA L. ALUMBRE
5. RUDY S. DOMINISE, Presiding Officer Pro-Tempore
6. NILO T. POLLESCAS
7. VICTORIA S. KO, Floor Leader
8. OLIVER B. ATAY, SR.

ABC President: DAISY A. LIMBANG
SK Federation President: NOLLIE ANNE P. MONCAL

Secretary:
WILFREDO Q. DOMPALES
-Designate
-August 24,2000 Appointed as SB Secretary


Term 1995-1998

Mayor: WILFREDO A. SIASICO
ViceMayor:
RUDY S. DOMINISE – up to March 26, 1998 session
SAMUEL G. BACULPO, SR. – April 2, 1988 session to June 30, 1998

Sangguniang Bayan Members:
1. TOMAS C. LABASTIDA, SR.
2. VICTORIA S. KO
3. SAMUEL G. BACULPO, SR.
4. NARCISA L. ALUMBRE
5. LEONARDA M. ZAPATOS
6. FELICISIMO E. DOMPALES
7. DESIDERIO C. ROMERO
8. PERLITO B. MACAAMBAC, SR.

ABC President:
PERLA S. PAGE – up to June 13, 1997 session
DAISY A. LIMBANG – June 19, 1997 session
SK Federation President: NOLLIE ANNE P. MONCAL

Secretary:
EPHRAIM O. MELINDO –up to March 26, 1998 session
WILFREDO Q. DOMPALES –Designate effective April 2, 1998


Term 1992-1995

Mayor: WILFREDO A. SIASICO
ViceMayor: RUDY S. DOMINISE

Sangguniang Bayan Members:
1. SAMUEL G. BACULPO, SR.
2. ADELINA A. LIMBANG
3. TOMAS C. LABASTIDA, SR.
4. LEONARDA M. ZAPATOS
5. APOLINARIO L. ENTRINA, SR.
6. ALEJANDRO G. ANDUS
7. GUILLERMO B. PADILLA, SR.
8. NARCISA L. ALUMBRE

ABC President: PERLA S. PAGE
SK Federation President: NOLLIE ANNE P. MONCAL – January 5, 1993

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1988-1992

Mayor: WILFREDO A. SIASICO
ViceMayor: RUDY S. DOMINISE

Sangguniang Bayan Members:
1. LEONARDA M. ZAPATOS
2. APOLINARIO L. ENTRINA, SR.
3. OSIAS D. CENAS, SR.
4. SAMUEL G. BACULPO, SR.
5. GUILLERMO B. PADILLA, SR.
6. TEODOSIA B. CALAPIZ
7. VIRGILIO L. REQUIRME
8. PANTALEON R. BONGCAWEL

ABC President:
ANACLETA M. PUMICPIC -up to May 12, 1989
PERLA S. PAGE –May 13, 1989
KB Federation President:
NILO T. POLLESCAS –up to November 30, 1988 assumed to office on January, 1990 up to February 24, 1992

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1987-1988

OIC Mayor: ALEJANDRO L. SARMIENTO
OIC ViceMayor: MARVIN B. CALAPIZ

Sangguniang Bayan Members:
1. RODRIGO Q. GOMEZ, SR.
2. POLICARPO D. PARREÑO, JR.
3. ABRAHAM G. MAGALLANES
4. BONIFACIO C. REQUILME
5. DARIO A. ALCANTARA
6. DIOSCORO E. CAIS
7. LETECIA S. ABAO
8. CRISPIN D. OGAL

ABC President: ANACLETA M. PUMICPIC
KB Federation President: NILO T. POLLESCAS

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1986-1987

Mayor: DESIDERIO C. ROMERO
OIC ViceMayor: ALEJANDRO L. SARMIENTO

Sangguniang Bayan Members:
1. TEODOSIA B. CALAPIZ
2. ADELINA A. LIMBANG
3. LEOPOLDO A. GRAPA
4. SAMUEL G. BACULPO, SR.
5. NARCISA L. ALUMBRE
6. CATALINO V. VERGARA, JR.
7. DARIO A. ALCANTARA
8. SABAS P. ESTOCONING

ABC President:
VICTORIA S. KO -resigned on August 4, 1986
LEONARDA M. ZAPATOS –November 3, 1986 – February, 1986
ANACLETA M. PUMICPIC –March 2, 1986
KB Federation President: NILO T. POLLESCAS

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1980-1986

Mayor: ABUNDIO SIASICO, SR.
ViceMayor:
RUDY S. DOMINISE
-OIC Mayor (April 1, 1985 – May, 1985)
-Municipal Mayor ( May 7, 1985 – April, 1986)

Sangguniang Bayan Members:
1. ADELINA A. LIMBANG
-OIC Vice Mayor (April 1, 1985 – May, 1985)
-Municipal Vice Mayor ( May 7, 1985 – April, 1986)
2. TEODOSIA B. CALAPIZ
3. APOLINARIO L. ENTRINA, SR.
4. POLICARPO D. PARREÑO, JR.
5. MAXIMINO C. ESCUADRO
6. PANTALEON R. BONGCAWEL
7. RICARDO R. ALBURO, SR.
8. FELICIANO E. CASTILLO

ABC President:
FELIPE A. CATUBAY -April 1, 1980 – June 30, 1982
VICTORIA S. K -July 1, 1982
KKB Federation President: METELINE C. BULANDRES -April 1, 1980 – June 30, 1982
KB Federation President: ANTONIA S. ENITAN -July 20, 1982 – October 31, 1985
KB: NILO T. POLLESCAS -November 5, 1985

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1976-1979

Mayor: ABUNDIO SIASICO, SR.

Sangguniang Bayan Members:
1. CATALINO C. SABARICOS
2. COLETO B. PAGE
3. FELICIANO E. CASTILLO
4. FLAVIANO M. BARAZON
5. CRISTITUTO A. ADAZA
6. POLICARPO D. PARREÑO, JR.
7. PANTALEON R. BONGCAWEL
8. MAXIMINO C. ESCUADRO
9. DONATO E. GALIT, SR.
10. RUDY S. DOMINISE
11. JOCELYN S. BULANDRES
12. DESIDERIO C. ROMERO
13. PABLO O. VISTA, SR.
14. APOLINARIO L. ENTRINA, SR.
15. HERMOGENES T. ADAZA
16. LEONARDA M. ZAPATOS
17. RICARDO R. ALBURO, SR.
18. THELMA G. BENLOT

Secretary: EPHRAIM O. MELINDO


Term 1972-1975

Mayor: ABUNDIO SIASICO, SR.
Vice-Mayor: CATALINO SABARICOS

Sangguniang Bayan Members:
1. COLETO PAGE
2. FELECIANO CASTILLO
3. FLAVIANO BARAZON
4. CRISTITUTO ADAZA
5. POLICARPIO PARREÑO, JR.
6. PANTALEON BONGCAWEL
7. MAXIMINO ESCUADRO
8. DONATO GALIT

Secretary: VICENTE TAC- AN -February 1, 1970 – June 30, 1973)
Acting Secretary: EMILIO H. ORTOUSTE, JR. -July 2, 1973 – October 2, 1973)
Secretary: EPHRAIM O. MELINDO -July 13, 1973 – date of appointment


Term 1968-1971

Mayor: ABUNDIO SIASICO, SR.
Vice-Mayor: CATALINO SABARICOS

Sangguniang Bayan Members:
1. EROTEDO MARAPAO
2. PANTALEON BONGCAWEL
3. MAXIMINO ESCUADRO
4. RODRIGO GOMEZ
5. FLAVIANO BARAZON
6. JOSE LANTICSE

Secretary:
VIVENCIO CABAÑOG (January 2, 1963 to November 14, 1969)
VICENTE TAC- AN (February 1, 1970 – June 30, 1973)